Lūdzu, atjauniniet savu pārlūkprogrammu

Izskatās, ka Jūsu pārlūkprogramma vairs netiek atbalstīta. Lūdzu, atjauniniet pārlūkprogrammu, lai iegūtu drošāku un efektīvāku pārlūkošanas pieredzi.


Lūdzu, izmantojiet vienu no šīm pārlūkprogrammām:

Itella LatviaItella Latvia

Kas mainīsies pēc Brexit sūtījumu nosūtīšanā?

Informācija un palīdzība
Kas mainīsies pēc Brexit sūtījumu nosūtīšanā?
Kategorija: Biežāk uzdotie jautājumi

Cien. Klienti, informējam, ka nododot Itella sūtījumus uz Apvienoto karalisti (AK), sākot no 21.12.2020 ir nepieciešams nosūtīt dokumentāciju muitas formalitāšu kārtošanai. Sekojošus dokumentus lūdzam iesūtīt uz customs.lv@itella.com :

  1. preču pavaddokumentus (rēķins/ specifikācija/ iepakojuma lapa)
  2. aizpildītu muitas sūtījuma formu

Lūdzam arī brīdināt Jūsu pircējus AK, ka saņemot pasūtītās preces pēc 01.01.2021, saņēmējiem būs par tām jāmaksā nodevas un nodokļi, atkarībā no preces vērtības un preču koda (veida).  

2020. gada 31. janvārī AK izstājās no Eiropas Savienības (turpmāk – ES) un kļuva valsti ārpus ES. Līdz 2020.gada 31. decembrim ir noteikts pārejas periods, pēc kura beigām uzņēmējiem būs pienākums veikt muitošanu precēm, kas tiks pārvietotas no ES uz AK vai no AK uz ES. 

Precēm, kas tiks izvestas no Latvijas (Savienības muitas teritorijas) uz AK, būs jāpiemēro eksporta procedūra. Eksportējamās preces netiek apliktas ar muitas nodokli. Preču eksportam piemērojama PVN 0% likme. Savukārt šo preču ievešanai AK būs jāpiemēro atbilstoša procedūra atkarībā no tā, kādas darbības ar precēm paredzētas. 

Saskaņā ar ES normatīvo aktu prasībām, lai uzņēmējs uzsāktu muitas formalitāšu kārtošanu, viņam ir jāsaņem unikāls komersantu reģistrācijas un identifikācijas numurs – EORI numurs. Informācija ir pieejama VID mājaslapas sadaļā Muita > EORI numurs.

Muitas formalitāšu kārtošana Latvijā notiek tikai elektroniski, muitas deklarāciju elektroniski iesniedzot Elektroniskās muitas datu apstrādes sistēmas (EMDAS) attiecīgajā funkcionalitātē – importa, eksporta, tranzīta vai manifestu un pagaidu uzglabāšanas funkcionalitātē. Informācija ir publicēta VID mājaslapas sadaļā Muita > Elektroniskā muitas datu apstrādes sistēma (EMDAS).

Par preču deklarēšanas kārtību ar aktu, ko uzskata par muitas deklarāciju, pasta sūtījumos, kuru vērtība nepārsniedz EUR 1000 un kuru neto svars nepārsniedz 1 000 kg, lūdzam iepazīties VID mājaslapas sadaļā > Eksports

Lai varētu no AK ievest preces ES (Savienības muitas teritorijā), vispirms AK būs jānoformē eksporta muitas procedūra. 

Ja krava netiks atmuitota muitas iestādē uz ES ārējās robežas (piemēram, Francijā), lai to nogādātu līdz muitas iestādei Latvijā, būs jānoformē muitas procedūra – tranzīts, iesniedzot tranzīta deklarāciju un sniedzot galvojumu par nodokļu maksājumiem par visām kravā esošajām precēm. Tā kā AK ir Konvencijas par kopīgu tranzīta procedūru dalībvalsts, tranzītu varēs uzsākt jau AK, nevis pārvadātājam ierodoties uz ES ārējās robežas. Pēc tam šīs preces jānogādā muitas iestādē Latvijā, kur būs jānoslēdz tranzīta procedūra (tiks atbrīvots tranzīta galvojums) un jāpiemēro cita muitas procedūra vai pagaidu uzglabāšana. Informācija par tranzīta procedūras noformēšanu ir atrodama VID mājaslapas sadaļā Muita > Muitas procedūras > Tranzīts.

Izsmeļoša informācija uzņēmējiem saistībā ar Brexit ir atrodama VID mājas lapā

GLS informācija, kas ir sagatavota Klientiem par Brexit atrodama šeit – materiāls lejuplādei angļu valodā PDF.